سیمای مهدی (عج)

دیدار با پسر فاطمه(س) و حضور امام زمان(عج) را درک کردن، شاید بزرگترین آرزوی بسیاری از ما شیعیان باشد، اما اگر روزی رسید که ما لیاقت لحظه‌ای ملاقات با امام قائم(ع) را پیدا کردیم، ظاهر و اوصاف جسمانی موعودمان چگونه خواهد بود؟
در ادامه این گزارش تعدادی از احادیث و روایات پیرامون شکل ظاهری امام زمان(عج) از منابع مختلف شیعه و سنی ذکر می‌شود:
مسند ابویعلی از پیامبر(ص) نقل می‌کند: «از میان اهل بیتم کسی در این امت قیام خواهد کرد که پیشانی‌اش بلند است و بینی اش برجستگی دارد. او عدالت را در زمین می‌گسترد، چنان که از جفا و بیداد آکنده شده است.»
الفردوس از حذیفه از پیامبر(ص) روایت می‌کند: «مهدی مردی است از فرزندان من، چهره او مانند ماهِ درخشان است، رنگ او رنگ عربی(1) است و اندام او اسرائیلی(2). او زمین را پر از داد خواهد ساخت، همانطور که از ستم پر شده است. اهل آسمان و زمین و (حتی) پرنده در آسمان از خلافت او رضایت‌مند خواهند بود...»
کمال‌الدین از ابوالصلت هروی نقل می‌کند: «از امام رضا(ع) درباره نشانه‌های قائم به هنگام قیام پرسیدم و ایشان فرمودند: علامت او این است که مسن است ولی جوان جلوه می‌کند، کسی که او را می‌نگرد چهل ساله و حوالی آن تخمین می‌زند. از علامات ظهور او آن است که با گذر روزها و شب ها پیر نمی‌شود، تا آنکه اجل فرا رسد.»
غیبت نعمانی از علی بن ابی حمزه از امام صادق(ع) چنین نقل می‌کند: «چون قائم قیام کند، مردمان او را نخواهند پذیرفت، چون جوان و شاداب می آید. تنها کسانی که خدا در عالم ذرّ از آنها میثاق گرفته است بر اعتقاد به او خواهند بود.»
کمال‌الدین روایت می‌کند که حضرت امیرالمؤمنین(ع) بر منبر فرمودند: «در آخرالزمان مردی از فرزندان من قیام می‌کند. او سفید مایل به سرخی است... ران‌هایی ستبر دارد، استخوان های شانه اش بزرگ است، در پشت خود دو خال دارد که یکی به رنگ پوست اوست و دیگری مانند خال پیامبر(ص). او دو نام دارد: یکی پنهان و دیگری آشکار. آنکه پنهان است احمد و آنکه آشکار است محمد. چون پرچمش را به اهتزاز درآرد، میان مشرق و مغرب را روشن می‌کند. او دستش را بر روی سر بندگان می‌گذارد و به دنبال آن هیچ مؤمنی نخواهد بود مگر آنکه دلش از پاره آهن سخت‌تر می‌شود و خدا به او نیروی چهل مرد می‌دهد. هیچ مرده ای نخواهد بود مگر آنکه سرورِ این امر به قبرش وارد می‌شود. آنان در قبرها با هم دیدار می‌کنند و به قیام قائم(ع) بشارت می‌دهند.» (بحارالانوار)
پی نوشت‌ها:
(1) یعنی گندمگون یا سفید است، و در اوصاف امام عصر(ع) آمده که رنگ ایشان رنگ پیامبر(ص) است، یعنی سفید مایل به سرخ.
(2)بلند قامت و پُر، مانند بنی اسرائیل و فرزندان یعقوب نبی(ع). نسل حضرت ابراهیم(ع) که از جمله آنها بنی اسرائیل‌اند، به درشتی اندام و زیبارویی معروف بوده‌اند، لذا اوصاف حضرت ابراهیم(ع) در امام مهدی(عج) بروز می‌کند

[ پنجشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۹:۰۹ ق.ظ ] [ مسؤل انجمن اسلامی ]
[ ۸ ]
بخش نظرات اين مطلب
نظرات (۸)

سیّد محمّد جعاوله
سیّد محمّد جعاوله در تاريخ ۳۰ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۰:۵۳ در مورد اين مطلب گفته: ( - مشاهده وب سايت)
عالیییییییییییی بود
معصومه صادقی
معصومه صادقی در تاريخ ۳۰ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۶:۵۵ در مورد اين مطلب گفته: ( - مشاهده وب سايت)
اگر اقا بیاید...
علی عزیزی
علی عزیزی در تاريخ ۳۰ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۰:۵۳ در مورد اين مطلب گفته: ( - مشاهده وب سايت)
احسنت و درود بر شما
خوشحال میشم به وبلاگ بنده هم سری بزنید و نظراتتطون رو جهت بهبود بخشیدن به مطالب بیان کنید .
شما دنبال شدید و انتظار میرود شما دنبال کننده باشید
با تشکر
siamak purasad
siamak purasad در تاريخ ۳۰ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۳:۳۳ در مورد اين مطلب گفته: ( - مشاهده وب سايت - ارسال ايميل )
والجعلنی من الاعوانه و انصاره
ناشناس
ناشناس در تاريخ ۰۱ خرداد ۹۵ ، ۱۴:۱۷ در مورد اين مطلب گفته: ()
عالی بود
ناشناس
ناشناس در تاريخ ۰۱ خرداد ۹۵ ، ۱۴:۱۷ در مورد اين مطلب گفته: ()
عالی بود
علی عزیزی
علی عزیزی در تاريخ ۰۵ خرداد ۹۵ ، ۱۱:۴۲ در مورد اين مطلب گفته: ( - مشاهده وب سايت)
عالی بود
alih abaspoor
alih abaspoor در تاريخ ۰۷ خرداد ۹۵ ، ۰۱:۴۲ در مورد اين مطلب گفته: ( - مشاهده وب سايت)
سلام و تشکر خدا قوت